Olympus E-5
Olympus E-5 is a Digital SLR camera with 3-inch LCD display. It has a maximum shutter speed of 1/8000 - 60 seconds and a flash sync speed of 1/250th of a second. The device offers 12.3-megapixel sensor and sensitivity range of ISO 100-6400. The device has the capability of recording 4K video. The gadget can shoot 5fps continuously with a prefixed focus. On the connectivity front it offers Hi-Speed USB 2.0, HDMI, PictBridge options. It packs BLM-50 Rechargeable Lithium-ion Battery.
Olympus E-5 Full Specifications
CAMERA SPECIFICATION
| Style | DSLR Camera |
| Megapixels | 12.3MP |
| Zoom | 2-14 x |
| LCD Screen | 3 Inch |
| Memory Card | SD/SDHC/SDXC |
| Resolution | 4:3, 3:2, 16:9, 1:1 |
| File Formats | JPEG/RAW |
| Focal Length Equivalent | 2-35mm |
| Shutter Speed | 1/8000-60 seconds |
| Sensitivity | AUTO,ISO 100-6400 |
| White Balance Settings | Auto, Lamp, Fluorescent, Daylight, Flash, Cloudy, Shade, Customized WB, One-touch WB (4 settings), Underwater |
| Exposure Compensation | +/- 5.0EV in 0.3EV steps |
| Viewfinder | Yes,Eye-level pentaprism |
| Flash Modes | Auto,Red-eye reduction,Red-eye reduction slow sync. |
| Flash Range | 18m |
| Shooting Modes | Beach/snow,Beauty, cat,Cuisine,Documents,Dog,Fireworks,Handheld starlight,Indoor,Landscape,Night scene,Night scene with portrait,Portrait mode,Self-portrait,Sports mode,Sunset |
| Maximum Movie Resolution | 1920 x 1080p |
| Maximum Movie Frames Second | 20 FPS |
| Metering | 49 zone Digital ESP Metering, Centre-weighted Average Metering, Spot Metering, Highlight & Shadow Control |
| Manual Controls | Auto,Manual |
| Image Stabilization | |
| Lens Converters | |
| Self Timer | Yes,2/12 seconds |
| Video Tvplay | |
| Computer Conn | |
| Battery | BLM-50, Rechargeable Li-ion battery |
| Dimension | 142.5 x 116.5 x 74.5mm |













