Aston Martin DB11 V12
This Aston Martin variant carries the price tag of INR 3.97 Cr. and is packed under the hood with a twin-turbo 5.2 litre, 12-cylinder petrol engine. This mechanical setup generates 600 hp and 700 Nm of peak torque. In terms of comfort, it is adorned with elements like front & rear power windows, rear seat headrest, rear parking sensors, power steering, multi-function steering wheel, led headlights and 360-degree birds-eye camera.
-
Engine Specifications12 Cylinders 5198 ccTransmission TypeAutomatic (8 Speed)
-
Fuel TypePetrolMileage3 Kmpl (City) 6 Kmpl (Highway)
-
Top FeaturesABS:
Power Steering:
Parking Sensors:
Central Locking:
Bluetooth:
USB Input:
Aston Martin DB11 V12 Full Specifications
Engine
| Engine Type | 5.2L bi-turbo Petrol Engine |
| Engine Description | 600bhp 48V 5.2L bi-turbo Petrol Engine |
| Engine Displacement (cc) | 5198 |
| No Of Cylinders | 12 |
| Max Power | 600bhp@6500 rpm |
| Max Torque | 700 Nm@1500rpm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Turbo Charger | |
| Super Charger | |
Transmission
| Transmission Type | Automatic |
| Gears | 8 Speed |
| Driver Type | RWD |
Suspension System
| Front Suspension | Independent double wishbone, coil springs, anti-roll bar and adaptive dampers |
| Rear Suspension | Multi-link, coil springs, anti-roll bar and adaptive dampers |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
Steering
| Steering Column | Electric Tilt |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
Performance
| Top Speed | 322 kmph |
| Acceleration | 3.9 seconds |
| Mileage City (kmpl) | 3 |
| Mileage Highway (kmpl) | 6 |
Fuel
| Fuel Type | Petrol |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 78 |
Tyres
| Alloy Wheel Size | 20 Inch |
| Tyre Size | Front 255/40 ZR20 Rear 295/35 ZR20 |
| Tyre Type | Tubeless |
Dimensions
| Length | 4739mm |
| Width | 2060mm |
| Height | 1279mm |
| Wheel Base | 2805mm |
| Kerb Weight | 1770 kg |
Other Specifications
| Seating Capacity | 4 |
| No Of Doors | 2 |
Aston Martin DB11 V12 Features
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Windows Front | |
| Power Windows Rear | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Cup Holders Front | |
| Cup Holders Rear | |
| Rear AC Vents | |
| Heated Seats Front | |
| Heated Seats Rear | |
| Seat Lumbar Support | |
| Multi Function Steering Wheel | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | |
| Smart Access Card Entry | |
| Engine Start Stop Button | |
| Glove Box Cooling | |
| Bottle Holder | Front Door |
| Voice Control | |
| Steering Wheel Gearshift Paddles | |
Interior
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering Column | |
| Electronic Multi Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Steering Wheel | |
| Glove Compartment | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Folding Table In The Rear | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Height Adjustable Driving Seat | |
Exterior
| Adjustable Headlights | |
| Fog Lights Front | |
| Fog Lights Rear | |
| Power Adjustable Exterior Rear View Mirror | |
| Manually Adjustable Ext Rear View Mirror | |
| Electric Folding Rear View Mirror | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Removable Convertible Top | |
| Roof Carrier | |
| Sun Roof | |
| Moon Roof | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rail | |
Entertainment
| Cassette Player |
|
| CD Player |
|
| CD Changer |
|
| DVD Player |
|
| FM AM Radio |
|
| Audio System Remote Control |
|
| Speakers Front |
|
| Speakers Rear |
|
| Integrated 2DIN Audio |
|
| Bluetooth Connectivity |
|
| USB Auxiliary Input |
|
| Touch Screen |
|
Safety
| Anti Lock Braking System | |
| EBD | |
| Central Locking | |
| Brake Assist | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag Front | |
| Side Airbag Rear | |
| Day Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Keyless Entry | |
| Tyre Pressure Monitor | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Automatic Headlamps | |
| Clutch Lock | |
| Advance Safety Features | Electric park brake Dynamic Stability Control Electronic Brakeforce Distribution Emergency Brake Assist Hydraulic Brake Assist Positive Torque Control Dynamic Torque Vectoring Launch Control |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Rear Camera | |
| Anti Theft Device | |











