Datsun Redi GO AMT 1.0 S
This variant has been rolled out at INR 4.32 Lacs and is fitted with a petrol motor under its hood. It's loaded with a wide array of features, including power Steering, sower windows-front, remote trunk opener, remote fuel lid opener, etc. Safety is taken care of by components like central locking, child safety locks, driver airbag, passenger side rear view mirror and more.
-
Engine Specifications3 Cylinders 999 ccTransmission TypeAutomatic (5-Speed)
-
Fuel TypePetrolMileage19 Kmpl (City) 22.5 Kmpl (Highway)
-
Top FeaturesABS: N/A Power Steering:
Parking Sensors: N/A
Central Locking:
Bluetooth:
USB Input:
Datsun Redi GO AMT 1.0 S Full Specifications
Engine
| Engine Type | 1.0L Petrol Engine |
| Engine Description | 1.0-litre 67bhp 12V Petrol Engine |
| Engine Displacement (cc) | 999 |
| No Of Cylinders | 3 |
| Max Power | 67bhp@5500rpm |
| Max Torque | 91Nm@4250rpm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Fuel Supply System | MPFi |
Transmission
| Transmission Type | Automatic |
| Gears | 5-Speed |
| Driver Type | 2WD |
Suspension System
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Torsion Beam Axle |
| Shockabsorbers Type | Coil Spring |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
Steering
| Steering Column | Rack & Pinion |
| Turning Radius | 4.7m |
Performance
| Mileage City (kmpl) | 19 |
| Mileage Highway (kmpl) | 22.5 |
Fuel
| Fuel Type | Petrol |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
Tyres
| Tyre Size | 155/80 R13 |
Dimensions
| Length | 3429mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1541mm |
| Ground Clearance | 185mm |
| Wheel Base | 2348mm |
Other Specifications
| Seating Capacity | 5 |
| No Of Doors | 5 |
| Cargo Volume | 222 Ltrs |
Datsun Redi GO AMT 1.0 S Features
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Windows Front | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Rear Seat Headrest | |
| Multi Function Steering Wheel | |
| Foldable Rear Seat | Bench Folding |
| Bottle Holder | Front Door |
| Additional Features | Driver and Passenger Side Sun Visor/nFront Seat Slide and Reclining/nFront Integrated Headrest/nVentilator/nInstantaneous Fuel Economy Average Fuel Economy/nUtility Storage |
Interior
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering Column | |
| Electronic Multi Tripmeter | |
| Fabric Upholstery | |
| Glove Compartment | |
| Digital Clock | |
| Interior Additional Features | Black Interior/nDial Face Meter Blue/nInterior Room Lamp, 3 Spoke Steering Wheel/nCenter Cluster Piano Black Finish/nSilver Finish On Steering Wheel/nSilver Finish On AC Vents/nSilver Finish On Door Handles/nPassenger Side Storage Tray, Smart Moulded Door |
Exterior
| Adjustable Headlights | |
| Manually Adjustable Ext Rear View Mirror | |
| Wheel Covers | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Chrome Grille | |
| Exterior Lighting | DRL's (Day Time Running Lights) |
| Exterior Trunk Opener | Remote |
| Exterior Additional Features | Stylish Headlamp With Silver Decoration With Leveller, Body Coloured Bumpers, Backdoor Green Glass, Driver Side Outside Mirror, Body Coloured Door Handles, Elegant B Pillar Black Type, Front Wiper Two Speed and Mist, |
Entertainment
| FM AM Radio |
|
| Speakers Front |
|
| Bluetooth Connectivity |
|
| USB Auxiliary Input |
|
| No Of Speakers | 2 |
| Connectivity | null |
Safety
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Halogen Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Front Impact Beams | |
| Adjustable Seats | |
| Keyless Entry | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Advance Safety Features | Three Point Seatbelt Front and Rear,Two Point Seatbelt Rear Central,High Mounted Stop Lamp |
| Anti Theft Device | |

















