Ford Aspire Trend Plus Diesel
The Ford has launched the Aspire facelift of the festive season, which comes with a price sticker of INR 7.4 lakh (Ex-showroom-Delhi). This Ford Aspire Trend Plus Diesel is powered by a 1.5-litre 8V TDCI diesel engine which in association with a five-speed manual transmission gearbox, pumps out 98bhp of maximum power. While, the ARAI claimed mileage for this 1.5L mill is 26.1kmpl, a little more than the 1498cc variant.
-
Engine Specifications4 Cylinders 1498 ccTransmission TypeManual (5 Speed)
-
Fuel TypeDieselMileage23.1 Kmpl (City) 26.1 Kmpl (Highway)
-
Top FeaturesABS:
Power Steering:
Parking Sensors: Rear
Central Locking:
Bluetooth:
USB Input:
Ford Aspire Trend Plus Diesel Full Specifications
Engine
| Engine Type | TDCi Diesel Engine |
| Engine Description | 1.5-litre 98bhp 8V TDCI Diesel Engine |
| Engine Displacement (cc) | 1498 |
| No Of Cylinders | 4 |
| Max Power | 98bhp@3750rpm |
| Max Torque | 215Nm@1750-3000rpm |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Fuel Supply System | Common Rail |
| Compression Ratio | 16.0:1 |
| Turbo Charger | |
Transmission
| Transmission Type | Manual |
| Gears | 5 Speed |
| Driver Type | FWD |
Suspension System
| Front Suspension | Independent McPherson Strut with Coil Spring |
| Rear Suspension | Semi Independent Twist Beam |
| Shockabsorbers Type | Twin Gas & Oil Filled |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
Steering
| Steering Column | Tilt |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Turning Radius | 4.9 meters |
Performance
| Mileage City (kmpl) | 23.1 |
| Mileage Highway (kmpl) | 26.1 |
Fuel
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
Tyres
| Tyre Size | 175/65 R14 |
| Tyre Type | Tubeless |
Dimensions
| Length | 3995mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1525mm |
| Ground Clearance | 174mm |
| Wheel Base | 2490mm |
| Front Tread | 1492mm |
| Rear Tread | 1484mm |
| Kerb Weight | 1053-1080kg |
| Front Headroom | 960-1035mm |
| Front Legroom | 980-1180mm |
| Rear Headroom | 920mm |
Other Specifications
| Seating Capacity | 5 |
| No Of Doors | 4 |
Ford Aspire Trend Plus Diesel Features
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Windows Front | |
| Power Windows Rear | |
| Automatic Climate Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Cup Holders Front | |
| Multi Function Steering Wheel | |
| Parking Sensors | Rear |
| Navigation System | |
| Smart Access Card Entry | |
| Bottle Holder | Front Door |
| Additional Features | Adjustable Front and Rear Seat Headrest Steering Wheel Mounted Audio Controles |
Interior
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering Column | |
| Electronic Multi Tripmeter | |
| Fabric Upholstery | |
| Glove Compartment | |
| Digital Clock | |
| Digital Odometer | |
| Interior Additional Features | Two Tone Sand and Light Oak Environment Driver and Front Passenger Seat Map Pocket Front Door Panel Insert Fabric Parking Brake Lever Tip Chrome Front Dome Lamop Welcome Lamp Distance to Empty |
Exterior
| Adjustable Headlights | |
| Fog Lights Front | |
| Fog Lights Rear | |
| Power Adjustable Exterior Rear View Mirror | |
| Electric Folding Rear View Mirror | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Power Antenna | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Exterior Trunk Opener | Remote |
Entertainment
| FM AM Radio |
|
| Speakers Front |
|
| Speakers Rear |
|
| Integrated 2DIN Audio |
|
| Bluetooth Connectivity |
|
| USB Auxiliary Input |
|
| Touch Screen |
|
| No Of Speakers | 4 |
| Entertainment Additional Features | 7 inch Touchscreen |
Safety
| Anti Lock Braking System | |
| EBD | |
| Central Locking | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Halogen Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Adjustable Seats | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | YesYes |
| Rear Camera | |
| Anti Theft Device | |













