Mercedes-Benz S-Class AMG S63 Coupe
The Mercedes-Benz S-Class Luxury which is tagged with the price sticker of INR 2.55 Cr, is found powered by a 4.0-litre 24V petrol engine. It comes mated to a nine speed gearbox. It is adorned with features like remote trunk opener, trunk light, rear a/c vents, rear parking sensors, smart entry, vanity mirror, cruise control. Moreover, there is a wide range of safety and comfort fitments attached inside the cabin.
-
Engine Specifications8 Cylinders 3582 ccTransmission TypeN/A (9 Speed)
-
Fuel TypePetrolMileage0 Kmpl (City) 0 Kmpl (Highway)
-
Top FeaturesABS:
Power Steering:
Parking Sensors: Rear
Central Locking:
Bluetooth:
USB Input:
Mercedes-Benz S-Class AMG S63 Coupe Full Specifications
Engine
| Engine Type | V8 Petrol Engine |
| Engine Description | 4.0-litre 603bhp 24V Petrol Engine |
| Engine Displacement (cc) | 3582 |
| No Of Cylinders | 8 |
| Max Power | 603bhp@5500-6000rpm |
| Max Torque | 900Nm@2750-4500rpm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Fuel Supply System | Direct Injection |
| Turbo Charger | |
Transmission
| Gears | 9 Speed |
| Driver Type | RWD |
Suspension System
| Front Suspension | Airmatic |
| Rear Suspension | Airmatic |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
Steering
| Steering Column | Adjustable |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
Performance
| Top Speed | 300 Kmph |
| Acceleration | 3.2 Seconds |
| Mileage City (kmpl) | 0 |
| Mileage Highway (kmpl) | 0 |
Fuel
| Fuel Type | Petrol |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 70 |
Tyres
| Alloy Wheel Size | 20 inch |
| Tyre Type | Tubeless,Radial |
Dimensions
| Length | 5255mm |
| Height | 1494mm |
| Wheel Base | 3165mm |
| Front Tread | 1624mm |
Other Specifications
| Seating Capacity | 4 |
| No Of Doors | 2 |
Mercedes-Benz S-Class AMG S63 Coupe Features
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Windows Front | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Seat Headrest | |
| Cup Holders Front | |
| Rear AC Vents | |
| Heated Seats Front | |
| Multi Function Steering Wheel | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Navigation System | |
| Smart Access Card Entry | |
| Engine Start Stop Button | |
| Glove Box Cooling | |
| Bottle Holder | Front Door |
| Voice Control | Front Door |
| Additional Features | AMG Cylinder Management Cylinder Deactivation System AMG Speed Sensitive Steering Driving Modes Comfort, Sport, Sport+ and Individual Front Door Armrest |
Interior
| Heater | |
| Adjustable Steering Column | |
| Electronic Multi Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Leather Steering Wheel | |
| Glove Compartment | |
| Outside Temperature Display | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Height Adjustable Driving Seat | |
| Interior Additional Features | LED Lights Napa Leather Three Spoke Flat Bottom Steering Wheel Analogue Clock 12.3 Inch Widescreen TFT Driver Display |
Exterior
| Fog Lights Front | |
| Fog Lights Rear | |
| Power Adjustable Exterior Rear View Mirror | |
| Electric Folding Rear View Mirror | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Alloy Wheels | |
| Tinted Glass | |
| Removable Convertible Top | |
| Sun Roof | |
| Moon Roof | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Exterior Lighting | LED Headlights,LED Tail lamps |
| Exterior Trunk Opener | Smart |
Entertainment
| CD Player |
|
| CD Changer |
|
| DVD Player |
|
| FM AM Radio |
|
| Audio System Remote Control |
|
| Speakers Front |
|
| Speakers Rear |
|
| Integrated 2DIN Audio |
|
| Bluetooth Connectivity |
|
| USB Auxiliary Input |
|
| Touch Screen |
|
| No Of Speakers | 13 |
| Connectivity | Android Auto,Apple CarPlay, |
Safety
| Anti Lock Braking System | |
| Central Locking | |
| Brake Assist | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag Front | |
| Side Airbag Rear | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Rear Seat Belts | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Rear Camera | |














