Nissan Micra XV CVT
Nissan Micra XV CVT has an in line petrol engine with electronic fuel injection supply system and exactly 1198cc. Nissan offers a lot of the exciting interiors at a highly affordable price. It provides safety with ventilated disc type front brake and drum type rear brake 5 speed gear and power steering for comfortable drive.
`
7,82,000 * -
Engine Specifications3 Cylinders 1198 ccTransmission TypeAutomatic (CVT)
-
Fuel TypePetrolMileage16.15 Kmpl (City) 19.15 Kmpl (Highway)
-
Top FeaturesABS:
Power Steering:
Parking Sensors:
Central Locking:
Bluetooth:
USB Input:
Nissan Micra XV CVT Full Specifications
Engine
| Engine Type | In Line Petrol Engine |
| Engine Description | 1.2-litre 76bhp 12V In-Line Petrol Engine |
| Engine Displacement (cc) | 1198 |
| No Of Cylinders | 3 |
| Max Power | 76bhp@6000rpm |
| Max Torque | 104Nm@4400rpm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Bore X Stroke | 78 x 83.6 mm |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| Turbo Charger | |
| Super Charger | |
Transmission
| Transmission Type | Automatic |
| Gears | CVT |
| Driver Type | FWD |
Suspension System
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Torsion Beam |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
Steering
| Steering Column | Tilt |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Turning Radius | 4.65 metres |
Performance
| Top Speed | 158 Kmph |
| Acceleration | 14.2 Seconds |
| Mileage City (kmpl) | 16.15 |
| Mileage Highway (kmpl) | 19.15 |
Fuel
| Fuel Type | Petrol |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 41 |
Tyres
| Alloy Wheel Size | 15 Inch |
| Tyre Size | 175/60 R15 |
| Tyre Type | Tubeless,Radial |
Dimensions
| Length | 3825m |
| Width | 1665mm |
| Height | 1530mm |
| Ground Clearance | 154mm |
| Wheel Base | 2450mm |
Other Specifications
| Seating Capacity | 5 |
| No Of Doors | 5 |
| Cargo Volume | 251-litres |
Nissan Micra XV CVT Features
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Windows Front | |
| Power Windows Rear | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Cup Holders Front | |
| Cup Holders Rear | |
| Rear AC Vents | |
| Heated Seats Front | |
| Heated Seats Rear | |
| Seat Lumbar Support | |
| Multi Function Steering Wheel | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | |
| Smart Access Card Entry | |
| Engine Start Stop Button | |
| Glove Box Cooling | |
| Bottle Holder | Front Door |
| Voice Control | |
| Steering Wheel Gearshift Paddles | |
| Additional Features | Steering Wheel W/Audio and Hands Free Control Lead Me To Car Adjustable Front Headreast Driver Armrest Upper Glove Box Electric Park NissanConnect Control and Convenience |
Interior
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering Column | |
| Electronic Multi Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Steering Wheel | |
| Glove Compartment | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Folding Table In The Rear | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Height Adjustable Driving Seat | |
| Interior Additional Features | Drive Computer Center Console W/Piano Black Finish Interior Theme Black I/S Door Handle Chrome Passenger Side Seat Back Pocket Orange Finishers And Orange Seat StitChes(Optional) |
Exterior
| Adjustable Headlights | |
| Fog Lights Front | |
| Fog Lights Rear | |
| Power Adjustable Exterior Rear View Mirror | |
| Manually Adjustable Ext Rear View Mirror | |
| Electric Folding Rear View Mirror | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Removable Convertible Top | |
| Roof Carrier | |
| Sun Roof | |
| Moon Roof | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rail | |
| Exterior Lighting | LED Headlights |
| Exterior Trunk Opener | Lever |
Entertainment
| Cassette Player |
|
| CD Player |
|
| CD Changer |
|
| DVD Player |
|
| FM AM Radio |
|
| Audio System Remote Control |
|
| Speakers Front |
|
| Speakers Rear |
|
| Integrated 2DIN Audio |
|
| Bluetooth Connectivity |
|
| USB Auxiliary Input |
|
| Touch Screen |
|
| No Of Speakers | 4 |
| Entertainment Additional Features | Hands-free Bluetooth 6.2 Touchscreen Audio Visual Navigation with Phone Mirroring |
Safety
| Anti Lock Braking System | |
| EBD | |
| Central Locking | |
| Brake Assist | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag Front | |
| Side Airbag Rear | |
| Day Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Keyless Entry | |
| Tyre Pressure Monitor | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Automatic Headlamps | |
| Clutch Lock | |
| Advance Safety Features | Dual Horn ,Headlight On Warning Indicator ,Key Remove Warning Indicator ,Immobiliser w/ Alarm ,Speed Warning Device ,Nissan Connect Safety and Security |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Rear Camera | |
| Anti Theft Device | |
Road Price for Nissan Micra XV CVT
Approx On-Road Price
Rs.
Select On Road Price in Your City











