Aorus X7
The Aorus X7 is gaming laptop which has twice graphical power. This powerful slim laptop is equipped with i7-4700HQ Processor and 16 GB RAM. It comes with luxury looks which offering good battery life and reduced heat. It has 17.3 inches screen with resolution of 1920 x 1080. It has total weight of 3KG with good connectivity option.
Aorus X7 Full Specifications
GENERAL
| Brand | Intel |
| Model Name | X7 |
| Operating System | Windows 8.1, Windows 7 Professional |
PROCESSOR
| Processor | 4th Generation Intel Core i7-4700HQ Processor (2.4GHz-3.4GHz) |
| Clock Speed | 2.4 GHz |
| Graphic Processor | Dual NVIDIA Geforce GTX 765M SLI |
| Cache | 6 MB |
MEMORY
| Expandable | 512 GB |
| Memory Slots | 4 |
| System Memory (RAM) | 4 Gb/8 GB |
STORAGE
| Hardware Interface | mSATA |
| RPM | 5400 rpm |
| HDD Capacity | 2 TB |
OPTICAL DISK DRIVE
| Optical Drive | N/A |
DISPLAY
| Screen Size Inch | 17.3 inch |
| Resolution | 1920 x 1080 pixel |
| Chipset | Mobile Intel HM87 Express Chipset |
| Screen Type | LED backlight |
PORTS/SLOTS
| USB Port | USB 3.0 port |
| Mic In | Yes |
| RJ45 LAN | Yes |
| HDMI Port | Yes, 2 |
| VGA Port | DisplayPort, VGA |
| Multi Card Slot | Yes |
INPUT
| Web Camera | 1.3/1.0 Megapixel |
| Pointer Device | Trackpad |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
AUDIO
| Speakers | 2 watt speaker*2, woofer*2, Microphone, AORUS Acoustic+ technology |
COMMUNICATION
| Ethernet | E2200 1000Mbps Ethernet port |
| Wireless LAN | 802.11ac |
| Bluetooth | Bluetooth V4.0 |
POWER
| Battery Backup | N/A |
| Power Supply | N/A |
| Battery Cell | N/A |
MACHINE DIMENSIONS
| Weight | 3kg |
| Dimension | 428(W) x 305(D) x 22.9(H)mm |











