Sony Vaio E Series SVF14218SNB
This powerful SONY VAIO E series laptop is equipped with core i5 (3rd generation) processor and 4 GB RAM, expandable up to 8 GB. It has secondary memory space of 500 GB with SATA hardware interface and Graphic card of 1 GB. It is embedded with 4 USB ports (2 x USB 3.0 & 2 x USB 2.0). It comes with Windows 8 Operating System, installed in it and has a 4 cell battery with battery backup up to 4 hours. It has 1 microphone and 1 Headphone stereo jack with SD memory card reader slot.
Sony Vaio E Series SVF14218SNB Full Specifications
GENERAL
| Brand | Intel |
| Model Name | N/A |
| Operating System | Windows 8 Single Language 64 bit |
PROCESSOR
| Processor | Intel Core i5-3337U |
| Clock Speed | 2.5GHz |
| Graphic Processor | Intel HD Graphics |
| Cache | 3 MB (L3 Cache) |
MEMORY
| Expandable | 320 |
| Memory Slots | 2 |
| System Memory (RAM) | 4 GB DDR3 |
STORAGE
| Hardware Interface | SATA |
| RPM | 5400 |
| HDD Capacity | 500 GB |
OPTICAL DISK DRIVE
| Optical Drive | DVD RW |
DISPLAY
| Screen Size Inch | 14 Inch |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Chipset | Intel HM76 Express Chipset |
| Screen Type | LED |
PORTS/SLOTS
| USB Port | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 LAN | NO |
| HDMI Port | Yes |
| VGA Port | Yes |
| Multi Card Slot | Yes |
INPUT
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Keyboard | Standard |
AUDIO
| Speakers | Yes |
COMMUNICATION
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | IEEE 802.11b/g/n*7 |
| Bluetooth | Yes |
POWER
| Battery Backup | Up to 4 Hours |
| Power Supply | 65 W |
| Battery Cell | 4Cell |
MACHINE DIMENSIONS
| Weight | 2.2 kg |
| Dimension | 342 x 24.9 x 242.5 mm |














