Apple iPhone 5C
Apple iPhone 5C mobile comes with 4.0- inch LED Backlit IPS LCD capacitive (640x1136 pixels) touchscreen display. It runs on the iOS 7 operating system and sports a 8-megapixel rear camera along with 1.2-megapixel selfie shutter. The device is powered by a 1.3 GHz Dual-core processor and has 1GB of RAM along with 8/16/32GB internal space, no expandable memory. On the connectivity front, it offers 4G, 3G, Bluetooth v4.0, USB v2.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n options. It packs 1510mAh Non-removable Li-Po Battery.
-
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8/16/32 GB
-
PlatformOS : iOS 7, upgradable to iOS 10.3.3 Processor : 1.3 GHz Dual-core 1.3 GHz Dual-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 1510 mAh
-
Display4.0 inches, 640 x 1136 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 1.2 MP
Apple iPhone 5C Full Specifications
GENERAL
| Model Number | 5C |
| Processor | 1.3 GHz Dual-core |
| OS | iOS 7, upgradable to iOS 10.3.3 |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single SIM - Nano |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | LED Backlit IPS LCD, Capacitive Touchscreen, 16M Colors |
| Size | 4.0 inches, 640 x 1136 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 8/16/32 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | f/2.4, 33mm, Autofocus, LED flash, 1/3.2 |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 1.2 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5 mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 124.4 x 59.2 x 8.97 mm |
| Weight | 132 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP, LE |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, 2.0, proprietary reversible connector |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 (Safari) |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/AAX+/AIFF/Apple Lossless |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | White, Blue, Green, Yellow, Pink |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | |
| Sound Enhancement | Active Noise Cancellation |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 1510 mAh, Non-removable Li-Po battery |
| Stand By | Upto 250 hrs (3G) |
| Talk Time | Upto 10 hrs (3G) |





















