BlackBerry Curve 8530
Black Berry introduces light weight and compact design phone which is powered by Black Berry 5 OS. This mobile supports CDMA network with QWERTY keypad. You can enjoy high speed internet using 3G network. This model has some dedicated keys for camera and volume control.
`
10,264 * -
MemoryRAM : 256 MB Internal : Yes
-
PlatformOS : BlackBerry OS 5.0 Processor : 528 MHz 528 MHz
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor: N/A
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1150 mAh
-
Display2.46 inches, 320 x 240 pixels
-
CameraRear : 2 MP Front : No
BlackBerry Curve 8530 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Curve 8530 |
| Processor | 528 MHz |
| OS | BlackBerry OS 5.0 |
| Operating Freq | CDMA 2000 1X with EV-DO; Dual-Band CDMA 800/1900 MHz |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single Sim |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.46 inches, 320 x 240 pixels |
| Other Display Features | Touch-sensitive optical trackpad |
MEMORY
| Internal Memory | |
| RAM | 256 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 2 MP |
| Features | Geo-tagging |
| Video | |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration; Polyphonic(32), MP3 ringtones |
| Audio Jack | |
SIZE
| Dimensions | 109 x 60 x 13.9 mm |
| Weight | 106 g |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3/eAAC+/WMA/WAV player |
| Video Player | MP4/H.264/WMV player |
| Colors | Black, Purple |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Ambient light sensor |
BATTERY
| Battery Type | 1150 mAh, Li-Ion Battery |
| Stand By | Up to 252 hours |
| Talk Time | Up to 4 h 30 min |













