BlackBerry Curve 9350
BlackBerry brought you its first Curve series mobile to operate on Black Berry 7 OS which is supported by good processor. This mobile supports CDMA network. It supports 45 hours of music playback. You can also enjoy high speed internet using 3G network.
`
16,990 * -
MemoryRAM : 512 MB Internal : 512 MB
-
PlatformOS : BlackBerry OS 7.0 Processor : 800 MHz 800 MHz
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor: N/A
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1000 mAh
-
Display2.44 inches, 480 x 360 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : No
BlackBerry Curve 9350 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Curve 9350 |
| Processor | 800 MHz |
| OS | BlackBerry OS 7.0 |
| Operating Freq | CDMA 800 / 1900 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single Sim |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | TFT |
| Size | 2.44 inches, 480 x 360 pixels |
| Other Display Features | Optical trackpad |
MEMORY
| Internal Memory | 512 MB |
| RAM | 512 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | Geo-tagging, face detection, image stabilization |
| Video | 480p |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3 ringtones |
| Audio Jack | |
SIZE
| Dimensions | 109 x 60 x 11 mm |
| Weight | 99 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3/eAAC+/WMA/WAV/Flac player |
| Video Player | MP4/H.264/WMV player |
| Colors | Black, Violet |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | |
BATTERY
| Battery Type | 1000 mAh, Li-Ion Battery |
| Stand By | Up to 348 hours |
| Talk Time | Up to 5 h 30 min |














