BlackBerry Curve 9380
You can always be in touch with outer world by using BlackBerry curve 9380 with high speed internet through 3G or Wi-Fi. This mobile is powered by Black Berry 7 OS with good processor. Its simple and cool design can easily fit in your pocket. Curve 9380 helps you to open and edit your documents easily.
`
6,300 * -
MemoryRAM : 512 MB Internal : 512 MB
-
PlatformOS : BlackBerry OS 7.0 Processor : N/A N/A
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor: N/A
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1230mAh
-
Display360 x 480 pixels, 3.2 inches
-
CameraRear : 5 MP, 2592х1944 pixels, LED flash, Front : No
BlackBerry Curve 9380 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Curve 9380 |
| OS | BlackBerry OS 7.0 |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single SIM |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 360 x 480 pixels, 3.2 inches |
| Other Display Features | Touch-sensitive optical trackp |
MEMORY
| Internal Memory | 512 MB |
| RAM | 512 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP, 2592х1944 pixels, LED flash, |
| Features | Geo-tagging, face detection, image stabilization |
| Video | 480p |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration; Polyphonic(64), MP3 ringtones |
| Audio Jack | |
SIZE
| Dimensions | 109 x 60 x 11.2 mm |
| Weight | 98 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, UMA |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP, EDR |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3/eAAC+/WMA/WAV/FLAC- player |
| Video Player | MP4/H.264/WMV player |
| Colors | Black |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Proximity |
BATTERY
| Battery Type | 1230mAh |
| Stand By | Up to 360 h (2G) / Up to 360 h (3G) |
| Talk Time | Up to 5 h 30 min (2G) / Up to 5 h 40 min (3G) |














