Hyve Buzz
Hyve Buzz smartphone incorporates 1.5 GHz Octa-core processor, combined with 3GB of RAM and 16 GB inside capacity. It offers a 13-megapixel rear camera along with 5-megapixel selfie shutter. It has 2500 mAh Li-ion battery that conveys dependable reinforcement. The smartphone operates on the 5.1 Lollipop android platform.
`
13,999 * -
MemoryRAM : 3 GB RAM Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android, v5.1 (Lollipop) Processor : Octa core, 1.5 GHz, Corte... Octa core, 1.5 GHz, Cortex A53
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2500mAh
-
Display5.5 inches, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 5 MP
Hyve Buzz Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Buzz |
| Processor | Octa core, 1.5 GHz, Cortex A53 |
| OS | Android, v5.1 (Lollipop) |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| No Of SIM | Dual Sim |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 3 GB RAM |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama |
| Video | |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 151 (H) x 72.8 (W) x 10.4 (T) mm |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | GSM / HSPA / LTE |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth® 4.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | iMessage, SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3/WAV/eAAC+ player |
| Video Player | MP4/H.264 player |
| Colors | Twilight Black |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Battery Type | 2500mAh, Li-Polymer Battery |
| Stand By | Up to 22 Days (4G) |
| Talk Time | Up to 15 hours (4G) |









