Viva VM-14
Viva VM-14 Blue is featured phone which quite impressive features. The pocket friendly device is built with solid body design. For user convenience, it offers Dual SIM functionality. It supports front and rear camera. The connectivity options which include, USB, MicroSD card, and Bluetooth.
`
2,221 * -
MemoryRAM : 128 MB Internal : 128 MB
-
PlatformOS : N/A Processor : N/A N/A
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1800 mAh
-
Display4 inch, 480 x 800 pixels
-
CameraRear : 1.3 MP Front : 1.3 MP
Viva VM-14 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | VM-14 |
| Operating Freq | GSM 900/1800 MHz |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | WQVGA |
| Size | 4 inch, 480 x 800 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 128 MB |
| RAM | 128 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | Micro SD up-to 8 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 1.3 MP |
| Features | Digital Zoom |
| Video | |
| Secondary Camera | 1.3 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| Bluetooth | Yes, v 3.0 |
| USB | Micro-USB |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | HTML |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3 |
| Video Player | |
| Colors | White, Black, Blue |
| GPS | |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY
| Battery Type | 1800 mAh |






