Aqua 3G 512
Aqua 3G 512 smartphone has a 4.0 inch IPS LCD capacitive touchscreen display with resolution of 480 x 800 pixel. The device is powered by a 1.2 GHz Dual-core processor along with 512MB of RAM and 4GB internal storage, expandable up to 32GB using microSD card. It runs on Android Kitkat v4.4.2 operating system and sports a 2-megapixel rear camera along with 0.3-megapixel selfie shutter. On the connectivity front it offers 3G, 2G, Bluetooth v2.0, microUSB v2.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n options. It packs 2100mAh Removable Li-ion battery.
-
MemoryRAM : 512 MB Internal : 4 GB
-
PlatformOS : Android v4.4.2 KitKat Processor : 1.2 GHz Dual Core 1.2 GHz Dual Core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2100 mAh
-
Display4.0 inches, 480 x 800 pixels
-
CameraRear : 2 MP Front : 0.3 MP
Aqua 3G 512 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | 3G 512 |
| Processor | 1.2 GHz Dual Core |
| OS | Android v4.4.2 KitKat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 480 x 800 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 4 GB |
| RAM | 512 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes,microSD,up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 2 MP |
| Features | LED Flash,Digital Zoom |
| Video | |
| Secondary Camera | 0.3 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration,MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes,3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 115 x 61.5 x 9.7 mm |
| Weight | 113 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes,Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes,v2.0 |
| Infrared Port | |
| USB | Yes,microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes,Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes,Supports MP4/H.264 |
| Colors | Black,White |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2100 mAh, Removable Li-ion battery |









