Archos 50f Helium Lite
Archos 50f Helium Lite smartphone has a 5.0 inch HD IPS capacitive touchscreen display. It runs on Android Lollipop 5.1 operating system and sports a 8-megapixel rear camera along with 2-megapixel selfie shutter. The device is powered by a 1.1 GHz Quad-core processor and has 1 GB of RAM. The device offers 8 GB internal storage capacity expandable up to 128 GB using microSD card. It houses 2000mAh Non-removable Li-ion Battery. On the connectivity front it offers 4G, 3G, Bluetooth, USB, Wi-Fi options.
-
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android 6.0 Marshmallow Processor : 1.1 GHz Quad-core 1.1 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2000 mAh
-
Display5.0 inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 2 MP
Archos 50f Helium Lite Full Specifications
GENERAL
| Model Number | 50f Helium Lite |
| Processor | 1.1 GHz Quad-core |
| OS | Android 6.0 Marshmallow |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | HD IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | LED flash, Autofocus |
| Video | |
| Secondary Camera | 2 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 144 x 72.2 x 9.1 mm |
| Weight | 158 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Blue |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 2000 mAh, Non-removable Li-ion battery |
| Stand By | Upto 400 hrs |
| Talk Time | Upto 10 hrs |













