Gionee S10 Plus
Gionee S10 Plus may feature a Dual rear camera and fingerprint sensor. It may offer a 5.5-inch Full-HD display of resolution 1080X1920 pixels, which runs Android 7.0 Nougat OS. The Dual-SIM mobile may be powered by a 2.5GHz Octa-core processor paired with 4GB RAM and 64GB inbuilt memory space, expandable up to 256GB via microSD card. Backing up the handset is rumored to be a 3700 mAh non-removable Li-Po battery. The smartphone may provide a 13-megapixel Dual Primary camera and 16-megapixel front camera.
-
MemoryRAM : 4 GB Internal : 64 GB
-
PlatformOS : Android 7.0 Nougat Processor : 2.5 GHz Octa-core 2.5 GHz Octa-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 3700 mAh
-
Display5.5 inches, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 13 MP + 13 MP Front : 16 MP
Gionee S10 Plus Full Specifications
GENERAL
| Model Number | S10 Plus |
| Processor | 2.5 GHz Octa-core |
| OS | Android 7.0 Nougat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Nano |
| Status | Coming Soon |
DISPLAY
| Type | Full-HD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 64 GB |
| RAM | 4 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 256 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP + 13 MP |
| Features | LED flash, Autofocus, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 16 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 154 x 76 x 7.6 mm |
| Weight | 176 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.1 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 3700 mAh, Non-removable Li-Po battery |










