Google Pixel 4
The Google Pixel 4 Android mobile comes with a 6.3-inch OLED capacitive touchscreen (1440x2960 pixels) display. The device runs on the Android 9.0 (Pie) Operating System and sports a 13+5-megapixel rear camera along with an 8-megapixel selfie camera sensor. It has an Octa-core (2.84 GHz, Single core, Kryo 485 + 2.42 GHz, Tri-core, Kryo 485 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 485), Qualcomm Snapdragon 855 processor with 6GB of RAM and 128GB inbuilt storage space. On the connectivity front, it offers 4G, 3G, USB Type-C, Bluetooth, Wi-Fi 802.11, NFC, etc. It houses a 3400 mAh Non-removable Li-ion Battery.
-
MemoryRAM : 6 GB Internal : 128 GB
-
PlatformOS : Android 9.0 (Pie) Processor : Octa core (2.84 GHz, Sing... Octa core (2.84 GHz, Single core, Kryo 485 + 2.42 GHz, Tri core, Kryo 485 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 485), Qualcomm Snapdragon 855
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 3400 mAh
-
Display6.3 inches, 1440 x 2960 pixels
-
CameraRear : 13 MP + 5 MP Front : 8 MP
Google Pixel 4 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Pixel 4 |
| Processor | Octa core (2.84 GHz, Single core, Kryo 485 + 2.42 GHz, Tri core, Kryo 485 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 485), Qualcomm Snapdragon 855 |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Status | Coming Soon |
DISPLAY
| Type | OLED Capacitive Touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 1440 x 2960 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 128 GB |
| RAM | 6 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP + 5 MP |
| Features | Geo-Tagging, Touch Focus, Face Detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 8 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, Type-C earjack |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4GHz + 5GHz) |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+/FLAC |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264/FLAC |
| Colors | Black, White |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 3400 mAh, Non-removable Li-ion battery |





