Huawei Honor 10
Huawei Honor 10 smartphone may feature a Dual rear camera and 5.84-inch Full-HD+ display of resolution 1080x2280 pixels, which runs Android 8.1 Oreo OS. The Dual-SIM handset may be powered by a 2.36GHz Octa-core processor paired with 6GB of RAM and 64/128GB inbuilt space which is believed to get be further expandable up to 256GB via microSD card. Backing up the mobile is rumored to be a 3400mAh non-removable Li-Po battery. The device is also expected to be blessed with a 24+16-megapixel primary camera along with a 24-megapixel front shooter for selfies.
-
MemoryRAM : 6 GB Internal : 64/128 GB
-
PlatformOS : Android 8.1 Oreo Processor : 2.36 GHz Octa-core 2.36 GHz Octa-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 3400 mAh
-
Display5.84 inches, 1080 x 2280 pixels
-
CameraRear : 24 MP + 16 MP Front : 24 MP
Huawei Honor 10 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Honor 10 |
| Processor | 2.36 GHz Octa-core |
| OS | Android 8.1 Oreo |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Nano |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Full-HD+ capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.84 inches, 1080 x 2280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 64/128 GB |
| RAM | 6 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 256 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 24 MP + 16 MP |
| Features | Phase detection autofocus, 2x lossless zoom, Dual-LED dual-tone flash, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 2160p@30fps |
| Secondary Camera | 24 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 149.6 x 71.2 x 7.7 mm |
| Weight | 153 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.2, A2DP, LE |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, Type-C 1.0 reversible connector |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/eAAC+/WAV/Flac |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Black, Grey, Mirage Blue, Mirage Purple |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 3400 mAh, Non-removable Li-Po battery |














