Huawei Honor View 10
Huawei Honor View 10 Android mobile features a with the Dual rear camera and fingerprint sensor. It is powered by a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) processor with 6GB of RAM and 128GB internal space, expandable up to 256GB using microSD card. Huawei handset operates on the Android 8.0 Oreo OS and 5.99-inch Full-HD+ IPS LCD touchscreen (1080x2160 pixels) display. It is embedded with 3750mAh Non-removable Li-Po Battery and sports a 16+20-megapixel Dual Primary camera along with 13-megapixel selfie camera sensor. The connectivity options included are 4G VoLTE, 3G, OTG, NFC, Bluetooth v4.2, USB Type-C, Wi-Fi options.
-
MemoryRAM : 6 GB Internal : 128 GB
-
PlatformOS : Android 8.0 Oreo Processor : Octa-core (4x2.4 GHz Cort... Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53)
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 3750 mAh
-
Display5.99 inches, 1080 x 2160 pixels
-
CameraRear : 16 MP + 20 MP Front : 13 MP
Huawei Honor View 10 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Honor View 10 |
| Processor | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| OS | Android 8.0 Oreo |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100/2300 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Nano |
| Status | Avialble |
DISPLAY
| Type | Full-HD+ IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 1080 x 2160 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 128 GB |
| RAM | 6 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 256 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 16 MP + 20 MP |
| Features | f/1.8 (16MP), f/2.0 (13MP), Phase detection autofocus, LED flash, Geo-tagging, Touch focus, Face/smile detection, Panorama, HDR |
| Video | Yes, 2160p@30fps |
| Secondary Camera | 13 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 157 x 74.98 x 6.97 mm |
| Weight | 172 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.2, A2DP, aptX HD, LE |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/eAAC+/WMA/WAV/Flac |
| Video Player | Yes, Supports DivX/XviD/MP4/H.265/WMV |
| Colors | Navy Blue, Midnight Black, Beach Gold, Aurora Blue, Charm Red |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Battery Type | 3750 mAh, Non-removable Li-Po battery |
| Stand By | Upto 528 hrs (3G) |
| Talk Time | Upto 23 hrs (3G) |



















