Huawei Mate 20 X
Huawei Mate 20 X smartphone has a triple rear camera and the fingerprint sensor which is powered by an Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55), HiSilicon Kirin 980 (7 nm) processor with 6GB of RAM. The Dual-SIM mobile runs on the Android 9.0 (Pie) Operating System and offers a 7.2-inch AMOLED Capacitive Touchscreen (1080x2244 pixels) display. The handset comes with 40+20+8-megapixel triple back camera sensor coupled with 24-megapixel front side camera. It is battery capacity 5000mAh Non-removable Li-ion and has 128GB internal memory, expandable up to 256GB via microSD card. The connectivity options are ...
-
MemoryRAM : 6 GB Internal : 128 GB
-
PlatformOS : Android 9.0 (Pie) Processor : Octa-core (2x2.6 GHz Cort... Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55), HiSilicon Kirin 980 (7 nm)
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 5000 mAh
-
Display7.2 inches, 1080 x 2244 pixels
-
CameraRear : 40 MP + 20 MP + 8 MP Front : 24 MP
Huawei Mate 20 X Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Mate 20 X |
| Processor | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55), HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Nano |
| Status | Coming Soon |
DISPLAY
| Type | AMOLED Capacitive Touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.2 inches, 1080 x 2244 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 128 GB |
| RAM | 6 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 256 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 40 MP + 20 MP + 8 MP |
| Features | Geo-Tagging, Touch Focus, Face Detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
| Secondary Camera | 24 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 174.6 x 85.4 x 8.2 mm |
| Weight | 232 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | Yes, 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Midnight Blue, Phantom Silver |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), Accelerometer, Gyro, Proximity, Barometer, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 5000 mAh, Non-removable Li-Po battery |











