iberry Auxus Beast
To make the people surprised, iberry Auxus Beast is loaded with rich features. The IPS display delivers the FHD resolution of 1080x1920 pixels and screen is also protected by Corning Gorilla Glass. The gadget runs on the Android lollipop operating system. Get the great photography experience with rear snapper and enjoy selfie moments with front shooter.
-
MemoryRAM : 3 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android v5.0 (Lollipop) Processor : 1.7GHz octa-core MediaTek... 1.7GHz octa-core MediaTek MT6592, Mali-T760 GPU
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor: N/A
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 3050mAh
-
Display5.5-inches, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 8 MP
iberry Auxus Beast Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Auxus Beast |
| Processor | 1.7GHz octa-core MediaTek MT6592, Mali-T760 GPU |
| OS | Android v5.0 (Lollipop) |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSPA+ |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | FHD IPS |
| Size | 5.5-inches, 1080 x 1920 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 3 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Micro SD up-to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | Autofocus, LED flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 8 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 152 x 78 x 8.2 mm |
| Weight | 168.60 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | HSPA+ |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| USB | Micro-USB |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3/WAV/eAAC player |
| Video Player | MP4/H.264 player |
| Colors | Black |
| GPS | |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 3050mAh, Battery |














