Infinix Note 4
Infinix Note 4 comes with 5.7 inches HD display and Fingerprint Sensor features. The Dual SIM device runs on the Android 7.0 Nougat Operating System. The device is powered by 1.3 GHz, Octa-core Cortex 64bit processor and 3GB of RAM along with 32GB internal storage. It houses 4300mAh, Non-removable Li-po Battery. Device spots 13-megapixel rear camera and 8-megapixel selfie shutter. On the connectivity front it offers 4G, 3G, Bluetooth v4.2, OTG, microUSB 2.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac options.
-
MemoryRAM : 3 GB Internal : 32 GB
-
PlatformOS : Android Nougat 7.0 Processor : 1.3 GHz, Octa-core Cortex... 1.3 GHz, Octa-core Cortex 64BIT
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 4300 mAh
-
Display5.7 inches, 1920 x 1080 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 8 MP
Infinix Note 4 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Note 4 |
| Processor | 1.3 GHz, Octa-core Cortex 64BIT |
| OS | Android Nougat 7.0 |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 1920 x 1080 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 32 GB |
| RAM | 3 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | |
| Secondary Camera | 8 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 159 x 78.8 x 8.4 mm |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Champagne Gold, Milan Black, Ice Blue |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Battery Type | 4300 mAh, Non-removable Li-po battery |















