Intex Ultra 2400 Plus
Intex Ultra 2400 Plus Dual SIM is a basic phone and matted with solid body. It is a pocket friendly handset for rough and tough users. It is available in only Black color, which make it more attractive device. It comes with 0.3 MP camera, which is quite enough take images clearly.
`
1,450 * -
MemoryRAM : No Internal : No
-
PlatformOS : No Processor : No No
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2400mAh
-
Display2.4 inches, 240 x 320 pixels
-
CameraRear : 0.3 MP Front : No
Intex Ultra 2400 Plus Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Ultra 2400 Plus |
| Processor | |
| OS | |
| Operating Freq | GSM 900 / 1800 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Coming Soon |
DISPLAY
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 240 x 320 pixels |
MEMORY
| Internal Memory | |
| RAM | |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 64 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 0.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5 mm |
SIZE
| Dimensions | 121.7 x 51.5 x 13.5mm |
| Weight | 102 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | |
| Bluetooth | |
| Infrared Port | |
| USB | |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS |
| Browser | WAP |
| Radio | |
| Music Player | |
| Video Player | |
| Colors | Black |
| GPS | |
| Java | |
| Sensors | |
BATTERY
| Battery Type | 2400mAh, Li-Ion Battery |
| Stand By | Up to 700 hours |
| Talk Time | Up to 22 hours |












