iVoomi Me4
iVoomi Me4 comes with quite impressive features. The Dual SIM device runs on the Android 7.0 (Nougat) Operating System. The device is powered by a 1.1 GHZ Quad Core processor along with 1GB of RAM and 8GB internal storage, expandable up to 64GB using microSD card. It houses 2000 mAh Li-Ion Battery and sports a 5-megapixel rear camera along with 5-megapixel selfie shutter. On the connectivity front it offers 4G, 3G, Bluetooth v4.0, USB, Wi-Fi 802.11 b/g/n options.
-
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android 7.0 (Nougat) Processor : 1.1 GHZ Quad Core 1.1 GHZ Quad Core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 2000 mAh
-
Display4.5 inches, 480 x 854 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : 5 MP
iVoomi Me4 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Me4 |
| Processor | 1.1 GHZ Quad Core |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 480 x 854 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 64 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 136 x 66.8 x 10.2 |
| Weight | 113 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | |
| Colors | Champagne Gold, Black |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | |
| Sensors | Proximity sensor, Accelerometer and Ambient light sensor |
BATTERY
| Battery Type | 2000 mAh, Li-Ion |














