iVVO Storm Pro
iVVO Storm Pro smartphone operates on the Android 8.1 Oreo Operating System and supports Face ID recognition feature. The Dual-SIM device powered by a Quad-core processor with 2GB of RAM and 16GB internal memory, expandable up to 32GB via microSD card. It packs 2500mAh Li-ion Battery and comes with 5.0-inch HD capacitive touchscreen (720x1280) display. The mobile offers 8-megapixel back And a front camera. The connectivity options include are 4G VoLTE, 3G, micro USB, Bluetooth v4.1, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n.
-
MemoryRAM : 2 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android 8.1 Oreo Processor : Quad-core Quad-core
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 2500 mAh
-
Display5.0 inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 8 MP
iVVO Storm Pro Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Storm Pro |
| Processor | Quad-core |
| OS | Android 8.1 Oreo |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Micro |
| Status | Coming Soon |
DISPLAY
| Type | HD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | Dual LED flash, Autofocus, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 8 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.1 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Blue |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2500 mAh, Non-removable Li-ion battery |










