Lyf C459
Lyf C459 smartphone comes with 4.5-inch 480x854 pixels touchscreen display. The device is powered by a 1.3GHz Quad-core Qualcomm Snapdragon 210 processor with 1GB of RAM. It packs 2000mAh Removable Li-ion Battery along with spots a 5-megapixel rear camera and 2-megapixel front shutter camera. The smartphone offers 8GB internal storage, expandable up to 128GB using microSD card. On the connectivity front, it offers 4G VoLTE, 3G, OTG, Bluetooth v4.0, microUSB v2.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n options.
-
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android 6.0.1 Marshmallow Processor : 1.3 GHz Quad-core 1.3 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2000 mAh
-
Display4.5 inches, 480 x 854 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : 2 MP
Lyf C459 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | C459 |
| Processor | 1.3 GHz Quad-core |
| OS | Android 6.0.1 Marshmallow |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Micro |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 480 x 854 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | LED Flash, Digital Zoom 6X, Auto frame rate, Red eye reduction, Continuous auto Focus, Video HDR supported in code, Smile detection, Gaze detection, Blink detection, Panorama |
| Video | Yes, 720p@30fps |
| Secondary Camera | 2 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 132 x 66 x 9.3 mm |
| Weight | 139 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Black, Blue |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | |
| Sensors | Gyro Sensor, Ambient Light, Accelerometer, Proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2000 mAh, Removable Li-ion battery |














