Meizu Note 9
The Meizu Note 9 Android smartphone with a rear fingerprint sensor has been launched in China. It is powered by an Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver), Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) processor and 4/6GB of RAM along with 64/128GB internal memory. The Dual-SIM device runs on the Android 9.0 (Pie) with Flyme 7 Operating System and comes with a 48+5-megapixel rear camera setup paired with a 20-megapixel front side camera. The Android phone sports a 6.2-inch IPS LCD Capacitive touchscreen (1080x2244 pixels) display and a 4000mAh Non-removable Li-ion battery. On the connectivity ...
-
MemoryRAM : 4/6 GB Internal : 64/128 GB
-
PlatformOS : Android 9.0 (Pie) with Flyme 7 Processor : Octa-core (2x2.0 GHz Kryo... Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver), Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm)
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 4000 mAh
-
Display6.2 inches, 1080 x 2244 pixels
-
CameraRear : 48 MP + 5 MP Front : 20 MP
Meizu Note 9 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Note 9 |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver), Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| OS | Android 9.0 (Pie) with Flyme 7 |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Status | Coming Soon |
DISPLAY
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 1080 x 2244 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | 2.5D Curved Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 64/128 GB |
| RAM | 4/6 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 48 MP + 5 MP |
| Features | Geo-Tagging, Touch Focus, Face Detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 20 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 153.1 × 74.4 × 8.65 mm |
| Weight | 169.7 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Magic Black, White, Starry Blue |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
BATTERY
| Battery Type | 4000 mAh, Non-removable Li-ion battery |















