Microsoft Surface Phone
Microsoft Surface Phone Windowsphone comes with Fingerprint Sensor and 5.5-inches IPS LCD The Super AMOLED display. Its 16-megapixel rear camera provides brilliant and quick moment with some excellent features and LED flash. The device is powered by a Octa core (2.45 GHz, Quad Core + 1.9 GHz, Quad core) processor and 4GB of RAM.
`
24,990 * -
MemoryRAM : 4 GB Internal : 64 GB
-
PlatformOS : Windows Phone v10 Processor : Octa core (2.45 GHz, Quad... Octa core (2.45 GHz, Quad Core + 1.9 GHz, Quad core)
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 3000 mAh
-
Display5.5 inches, 1440 x 2560 pixels
-
CameraRear : 16 MP Front : 8 MP
Microsoft Surface Phone Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Surface Phone |
| Processor | Octa core (2.45 GHz, Quad Core + 1.9 GHz, Quad core) |
| OS | Windows Phone v10 |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Coming Soon |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 1440 x 2560 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass v4 |
MEMORY
| Internal Memory | 64 GB |
| RAM | 4 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 16 MP |
| Features | Geo-tagging, touch focus, HDR, Face detection, HDR, panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 8 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Black |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 3000 mAh, Non-removable Li-ion battery |











