Motorola Moto C
Motorola Moto C smartphone comes with 5.0-inch FWVGA capacitive (480x854 pixels) touchscreen display. The device is powered by a 1.1GHz Quad-core processor along with 1GB of RAM and 16GB internal storage, expandable up to 32GB using microSD card. The Dual SIM device runs on the Android Nougat 7.0 Operating System. It packs 2350mAh Removable Li-Po Battery and sports a 5-megapixel rear camera along with 2-megapixel selfie shutter. On the connectivity front, it offers 4G VoLTE, 3G, Bluetooth v4.2, microUSB v2.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n options.
-
MemoryRAM : 1 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android 7.0 Nougat Processor : 1.1 GHz Quad-core 1.1 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2350 mAh
-
Display5.0 inches, 480 x 854 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : 2 MP
Motorola Moto C Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Moto C |
| Processor | 1.1 GHz Quad-core |
| OS | Android 7.0 Nougat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Micro |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | FWVGA capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 480 x 854 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | LED flash, Geo-Tagging, Touch Focus, Panorama |
| Video | Yes, 720p@30fps |
| Secondary Camera | 2 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 145.5 x 73.6 x 9 mm |
| Weight | 154 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.2, A2DP, LE |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/eAAC+/WAV/Flac |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Metallic Cherry, Pearl White, Fine Gold, Starry Black |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Gravity Sensor |
BATTERY
| Battery Type | 2350 mAh, Removable Li-Po battery |

















