OnePlus 7
The OnePlus 7 Android smartphone has been launched with a 6.41-inch Optic AMOLED Capacitive touchscreen (1080 x 2340 pixels) display in India. The device runs on the Android 9.0 (Pie) Operating System. The Dual-SIM Mobile is powered by an Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.80 GHz Kryo 485), Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) processor and 6GB RAM along with 128GB internal memory. It packs a 3700 mAh Non-removable Li-Po Battery. The Smartphone bears a 48+5-megapixel Dual rear camera setup and a 16-megapixel front side camera. On the connectivity front, it has 4G LTE, ...
-
MemoryRAM : 6 GB Internal : 128 GB
-
PlatformOS : Android 9.0 (Pie) Processor : Octa-core (1x2.84 GHz Kry... Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.80 GHz Kryo 485), Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm)
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 3700 mAh
-
Display6.41 inches, 1080 x 2340 pixels
-
CameraRear : 48 MP + 5 MP Front : 16 MP
OnePlus 7 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | 7 |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.80 GHz Kryo 485), Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Optic AMOLED Capacitive Touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.41 inches, 1080 x 2340 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 128 GB |
| RAM | 6 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 48 MP + 5 MP |
| Features | UltraShot, Nightscape, Studio Lighting, Portrait, Pro Mode, Panorama, HDR, AI Scene Detection, RAW Image |
| Video | Yes, 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps, Auto HDR, Gyro-EIS |
| Secondary Camera | 16 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, Type-C earjack |
SIZE
| Dimensions | 157.7 x 74.8 x 8.2 mm |
| Weight | 182 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4GHz + 5GHz) |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3, AAC, AAC+, WMA, AMR-NB, AMR-WB, WAV, FLAC, APE, OGG, MID, M4A, IMY, AC3, EAC3, EAC3-JOC, AC4 |
| Video Player | Yes, Supports MKV, MOV, MP4, H.265(HEVC), AVI, WMV, TS, 3GP, FLV, WEBM |
| Colors | Mirror Gray , Red, Mirror Blue |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, SBAS |
| Sensors | In-display Fingerprint Sensor, Accelerometer, Electronic Compass, Gyroscope, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Sensor Core |
BATTERY
| Battery Type | 3700 mAh, Non-removable Li-Po battery |


















