Panasonic Eluga Ray 810
The Panasonic Eluga Ray 810 runs on the Android 9.0 (Pie) operating system and has a 6.2-inch HD Capacitive Touchscreen (720x 1500 pixels) display. Powering the smartphone is an Octa-core, 1.8 GHz processor and a 4GB of RAM. The Device comes integrated with 64GB inbuilt memory, expandable up to 128GB via microSD card and packs a 4100mAh Non-removable Li-Po Battery. There is a dual rear camera setup that includes a 13+2-megapixel coupled with an 8-megapixel selfie camera on the front side. On the connectivity front, it offers 4G LTE, 3G, Bluetooth, USB Type-C, Wi-Fi 802.11, OTG, etc.
-
MemoryRAM : 4 GB Internal : 64 GB
-
PlatformOS : Android 9.0 (Pie) Processor : Octa core, 1.8 GHz Octa core, 1.8 GHz
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 4100 mAh
-
Display6.2 inches, 720 x 1500 pixels
-
CameraRear : 13 MP + 2 MP Front : 8 MP
Panasonic Eluga Ray 810 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Eluga Ray 810 |
| Processor | Octa core, 1.8 GHz |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Status | Coming Soon |
DISPLAY
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 720 x 1500 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | |
MEMORY
| Internal Memory | 64 GB |
| RAM | 4 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP + 2 MP |
| Features | Geo-Tagging, Touch Focus, Face Detection, HDR, Panorama |
| Video | |
| Secondary Camera | 8 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.2, A2DP, LE |
| USB | Yes, Type-C 1.0 reversible connector |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM Radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Black |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 4100 mAh, Non-removable Li-Po battery |











