Swipe Konnect Neo 4G
Swipe Konnect Neo 4G smartphone was launched in India April 2017. The phone comes with a 4.0 inch display of resolution 480 X 800 pixels, which runs Android v6. 0 Marshmallow OS. It offers 4G VoLTE, 3G, Bluetooth v4. 0, MicroUSB v2. 0, and A-GPS, Hotspot, WiFi 802.11 b/g/n. It houses 2000mAh Non-removable Li-ion Battery and sports a 5-megapixel rear camera along with 1.3-megapixel selfie shutter.
-
MemoryRAM : 512 MB Internal : 4 GB
-
PlatformOS : Android v6.0 (Marshmallow) Processor : 1.5 GHz Quad core 1.5 GHz Quad core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2000 mAh
-
Display4.0 inches, 480 x 800 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : 1.3 MP
Swipe Konnect Neo 4G Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Konnect Neo 4G |
| Processor | 1.5 GHz Quad core |
| OS | Android v6.0 (Marshmallow) |
| Operating Freq | GSM 900 / 1800 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 4.0 inches, 480 x 800 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 4 GB |
| RAM | 512 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 1.3 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 125.50 x 64.60 x 10.60 |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Infrared Port | |
| USB | microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, Supports MP4 |
| Colors | Black |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY
| Battery Type | 2000 mAh, Li-Ion |














