Vivo S1 Pro
The Vivo S1 Pro Android phone has been launched with a 6.39-inch Super AMOLED capacitive touchscreen (1080 x 2340 pixels) display. It has an Octa Core, Qualcomm Snapdragon 675AIE processor and 6/8GB RAM along with 128/256GB internal storage. The smartphone operates on the Android 9.0 (Pie) Operating System. The Dual SIM handset has a 48+8+5-megapixel rear camera and a 32-megapixel front side camera. It packs a 3700mAH Non-removable Li-ion Battery. The connectivity options include 4G LTE, Wi-Fi 802.11, GPS, Bluetooth, micro USB, OTG, 3.5mm headphone jack, etc.
-
MemoryRAM : 6/8 GB Internal : 128/256 GB
-
PlatformOS : Android 9.0 (Pie) Processor : Octa Core, Qualcomm Snapd... Octa Core, Qualcomm Snapdragon 675AIE
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 3700 mAh
-
Display6.39 inches, 1080 x 2340 pixels
-
CameraRear : 48 MP + 8 MP + 5 MP Front : 32 MP
Vivo S1 Pro Full Specifications
GENERAL
| Model Number | S1 Pro |
| Processor | Octa Core, Qualcomm Snapdragon 675AIE |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Status | Coming Soon |
DISPLAY
| Type | Super AMOLED Capacitive Touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 1080 x 2340 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | |
MEMORY
| Internal Memory | 128/256 GB |
| RAM | 6/8 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 256 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 48 MP + 8 MP + 5 MP |
| Features | Geo-Tagging, Touch Focus, Face Detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 32 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 157.25 x 74.71 x 8.21 mm |
| Weight | 185 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4GHz + 5GHz) |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, micro USB 2.0, USB On-The-Go |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM Radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+/FLAC |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264/FLAC |
| Colors | Love Blue, Coral Red |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Face Unlock, Fingerprint (under display), Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 3700 mAh, Non-removable Li-ion Battery |











