Xolo Era 4X
The Xolo Era 4X with 5.45-inch HD+ Capacitive touchscreen (720x1440 pixels) display has been Launched in India. The device operates on the Android 8.1 Oreo Operating System and offers 1/2GB of RAM with 16GB internal storage, expandable up to 64GB via micro SD card. On the connectivity front, it offers Bluetooth v4.1, micro USB 2.0, Wi-Fi 802.11 options, etc. The smartphone has been embedded with a 3000mAh, Non-removable Li-ion battery and also features an 8-megapixel rear camera coupled with a 5-megapixel front camera. The mobile has a Quad Core, 1.5 GHz Processor.
-
MemoryRAM : 1/2 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android 8.1 Oreo Processor : Quad Core, 1.5 GHz Quad Core, 1.5 GHz
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor: N/A
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 3000 mAh
-
Display5.45 inches, 720 x 1440 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 5 MP
Xolo Era 4X Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Era 4X |
| Processor | Quad Core, 1.5 GHz |
| OS | Android 8.1 Oreo |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Nano |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | HD+ Capacitive Touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 720 x 1440 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | 2.5D Curved Corning Gorilla Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 1/2 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 64 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face Detection, Touch To Focus |
| Video | |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 146.47 x 70.2 x 8.65 mm |
| Weight | 139 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.1 |
| USB | Yes, micro USB 2.0, USB On-The-Go |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM Radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Gold, Black |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Face Unlock, Accelerometer, Ambient Light Sensor |
BATTERY
| Battery Type | 3000 mAh, Non-removable Li-ion battery |
| Stand By | Up to 315 Hours |
| Talk Time | Up To 18 hours |
















