Zopo Color X 5.5
Zopo Color X 5.5 smartphone comes with fingerprint sensor and 5.5-inch HD IPS capacitive (720x1280 pixels) touchscreen display. The device is powered by a 1.3GHz Quad-core processor along with 3GB of RAM. It runs on the Android Marshmallow 6.0 Operating System. It houses 2500mAh Non-removable Li-ion Battery and sports a 8-megapixel rear camera along with 5-megapixel selfie shutter. The device offers 16GB internal storage, expandable up to 64GB using microSD card. On the connectivity front, it offers 4G LTE, 3G, Bluetooth v4.0, microUSB v2.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n options.
-
MemoryRAM : 3 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android 6.0 Marshmallow Processor : 1.3 GHz Quad-core 1.3 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2500 mAh
-
Display5.5 inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 5 MP
Zopo Color X 5.5 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Color X 5.5 |
| Processor | 1.3 GHz Quad-core |
| OS | Android 6.0 Marshmallow |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Micro And Nano |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | HD IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | 2.5D Curved Glass,Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 3 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 64 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | LED flash, Autofocus, f/2.4 aperture, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 155 x 77.8 x 8.7 mm |
| Weight | 166 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Charcoal Black, Royale Gold, Orchid Gold, Space Grey |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Gravity Sensor, Ambient Light Sensor |
BATTERY
| Battery Type | 2500 mAh, Non-removable Li-Po battery |













