Zopo Flash X Plus
Zopo Flash X Plus comes with fingerprint sensor and 5.5-inch Full-HD capacitive (1080x1920 pixels) touchscreen display. The device is powered by a 1.3GHz Octa-core processor along with 3GB of RAM and 32GB internal storage, expandable up to 128GB using microSD card. The Dual SIM device runs on the Android Marshmallow 6.0 Operating System. It houses non-removable 3100mAh Li-Po Battery and sports a 13-megapixel rear camera along with 8-megapixel selfie shutter. On the connectivity front it offers 4G VoLTE, 3G, Bluetooth v4.0, microUSB v2.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n options.
-
MemoryRAM : 3 GB Internal : 32 MB
-
PlatformOS : Android 6.0 Marshmallow Processor : 1.3 GHz Octa-core 1.3 GHz Octa-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 3100 mAh
-
Display5.5 inches, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 8 MP
Zopo Flash X Plus Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Flash X Plus |
| Processor | 1.3 GHz Octa-core |
| OS | Android 6.0 Marshmallow |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Nano + Nano/ microSD |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Full HD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 32 MB |
| RAM | 3 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD,up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | F/2.2, Dual LED flash, Autofocus, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 8 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 153.8 x 76.3 x 8.3 mm |
| Weight | 158 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Royale Gold, Charcoal Black, Space Grey, Orchid Rose |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Ambient Light sensor, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 3100 mAh, Non-removable Li-Po battery |














