Samsung Galaxy Book 12
Samsung Galaxy Book 12 2-in-1 hybird tablet comes with 12-inch Super Amoled capacitive (1440x2160 pixels) touchscreen display. The device is powered by a 3.1 GHz Intel Core i5 Dual-Core processor and has 4/8GB of RAM. It runs on Windows 10 operating system and sports a 13-megapixel rear camera alon with 5-megapixel front camera. The device offers 128/256GB internal storage, capacity expandable up to 256GB using microSD card. On the connectivity front it offers 4G, 3G, Bluetooth v4.1, USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac options. It houses 40W Non-removable Battery.
Samsung Galaxy Book 12 Full Specifications
General
| Model Number | Galaxy Book 12 |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor | 3.1 GHz Intel Core i5 Dual-Core |
Display Features
| Touch Screen Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Resolution | 1440 x 2160 pixels |
| Screen Size | 12 Inch |
System Memory
| Internal Memory | 128/256 GB |
| Expandable Memory | Yes,microSD,up to 256 GB |
| RAM | 4/8 GB |
Camera Features
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | Geo-tagging |
| Secondary Camera | 5 MP |
Multimedia Features
| Video Support | 3GP,MOV,MKV,MP4,M4V |
| Speakers | Stereo speaker |
| Audio Support | MP3,WMA,MP2,eAAC+ |
| Width | 199.8mm |
Network & Connectivity
| Wi Fi | In-Built WiFi(802.11 a/b/g/n/ac) |
| 3G | |
| 4G | |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Bluetooth | Yes,v4.1 |
Machine Dimensions
| Height | 291.3mm |
| Width | 199.8mm |
| Depth | 7.4mm |
| Weight | 754 Grams |
Other Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| Messaging | |
| Business And Office | TXT,PDF,HTML |
Battery Features
| Battery Type | 39W, Non-removable Li-ion battery |
| Talk Time | Upto 10.5 hrs |













