Olympus Pen E-PL8
Olympus Pen E-PL8 is a Rangefinder-style Mirrorless camera with 3 inch TFT LCD display. The device has the capability of recording 4K video recording. It has a maximum shutter speed of 1/4000-60 seconds. The gadget can shoot continuously 8fps with a prefixed focus. On the connectivity front it offers Bluetooth 4.0, Wi-Fi 801.11 b/g/n options. It houses BLS-50, Lithium-ion Battery.
Olympus Pen E-PL8 Full Specifications
CAMERA SPECIFICATION
| Style | Rangefinder-style Mirrorless Camera |
| Megapixels | 16MP |
| Zoom | 3x |
| LCD Screen | 3 Inch |
| Memory Card | SD/SDHC/SDXC |
| Resolution | 4:3 |
| File Formats | JPEG/RAW |
| Focal Length Equivalent | 12-42mm |
| Shutter Speed | 1/4000-60 seconds |
| Aperture | f/3.5 (wide) / f/5.6 (tele) - f/22 |
| Sensitivity | Auto, ISO 200 - 25600 |
| White Balance Settings | Auto, Sunny, Shadow, Cloudy, Incandescent, , Fluorescent, Underwater, Flash, Custom (4), Kelvin |
| Exposure Compensation | +/- 5.0EV in 0.3EV steps |
| Viewfinder | Yes,Optional VF-4 electronic |
| Flash Modes | Auto, Red-eye reduction, Red-eye reduction slow sync., Slow sync at 1st curtain, Slow sync at 2nd curtain, Fill-in, Manual |
| Flash Range | 7m |
| Maximum Movie Resolution | 1920 x 1080p |
| Maximum Movie Frames Second | 30 FPS |
| Metering | Multi,Center-weighted,Spot |
| Manual Controls | Auto,Manully |
| Image Stabilization | |
| Lens Converters | |
| Self Timer | Yes,2/12 seconds |
| Computer Conn | |
| Battery | BLS-50, Lithium-ion battery |
| Dimension | 115 x 67 x 38 mm |















