Asus ZenFone 2 Laser (ZE550KL)
Asus ZenFone 2 Laser (ZE550KL) is loaded with impressive features. Capture your special moments with rear snapper and enjoy selfie moments with front facing shooter. It also supports 4G LTE connectivity. It takes the power from Qualcomm Snapdragon 410 processor along with 2GB of RAM to give smooth performance when multiple apps running simultaneously.
-
MemoryRAM : 2 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android 5.0 Lollipop, planned upgrade to 6.0 (Marshmallow) Processor : 1.2 GHz Quad-core 1.2 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 3000 mAh
-
Display5.5 inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 5 MP
Asus ZenFone 2 Laser (ZE550KL) Full Specifications
GENERAL
| Model Number | 2 Laser (ZE550KL) |
| Processor | 1.2 GHz Quad-core |
| OS | Android 5.0 Lollipop, planned upgrade to 6.0 (Marshmallow) |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Micro |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | HD IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | f/2.0, Laser autofocus, Dual-LED dual-tone flash, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, Panorama, HDR |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 152.5 x 77.2 x 10.8 mm |
| Weight | 170 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP, EDR |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Black, White, Red, Silver, Gold |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 3000 mAh, Removable Li-Po battery |


















