Celkon Millennium Ultra Q500
Celkon Millennium Ultra Q500 is a low budget smartphone that comes with nice features. The IPS display with OGS technology provides HD resolution screen. The phone supports Dual Sim functionality. It has huge space to store massive data. Get great experience with Quad core processor.
`
5,999 * -
MemoryRAM : 2 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android 4.4 KitKat Processor : 1.2 GHz Quad Core 1.2 GHz Quad Core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor: N/A
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 2500mAh
-
Display5 inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 2 MP
Celkon Millennium Ultra Q500 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Millennium Ultra Q500 |
| Processor | 1.2 GHz Quad Core |
| OS | Android 4.4 KitKat |
| Operating Freq | GSM : 900/1800 MHz |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 5 inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, Micro SD up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | Autofocus, LED flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 2 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 145.6 x 71.8 x 8 mm |
| Weight | 149 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n hotspot |
| Bluetooth | |
| USB | microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3/WAV/eAAC player |
| Video Player | MP4/H.264 player |
| Colors | White |
| GPS | |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2500mAh, Li-Lon battery |
| Stand By | Up to 200 h (3G) |
| Talk Time | Up to 5 h (3G) |















