Gionee Pioneer P6
Gionee Pioneer P6 is loaded with high-end features. Enhance your gaming and browsing experience with FWVGA display. Get multitask easily with quad core processor, which coupled with 1GB of RAM to give smooth performance. Capture your special moments in images or videos, with front and rear snapper.
`
4,499 * -
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android 4.4.2 KitKat Processor : 1.3 GHz Quad-core 1.3 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 1950 mAh
-
Display5.0 inches, 480 x 854 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : 2 MP
Gionee Pioneer P6 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Pioneer P6 |
| Processor | 1.3 GHz Quad-core |
| OS | Android 4.4.2 KitKat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual Sim - Regular |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | FWVGA capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 480 x 854 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | Autofocus, LED flash, Geo-tagging, Touch focus, Face/smile detection, Panorama |
| Video | Yes, 1080p |
| Secondary Camera | 2 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 142.8 x 74.3 x 8.6 mm |
| Weight | 150 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | White, Black |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 1950 mAh, Removable Li-ion battery |
| Stand By | Upto 162 hrs (2G) / Upto 108 hrs (3G) |
| Talk Time | Upto 13 hrs 30 min (2G) / Upto 9 hrs 30 min (3G) |















