Micromax A110Q Canvas 2 Plus
It's time to talk about something really attractive, fantastic and marvelously heart theft, a smart phone from Micromax which has powerful quad core processor, trustworthy long lasting battery backup and high speed internet accessibility with both 2G and 3G services. Capture your memorable moments without blur and diffraction.
`
10,999 * -
MemoryRAM : 1 GB Internal : 4 GB
-
PlatformOS : Android OS, v4.2 (Jelly Bean) Processor : 1.2 GHz Quad-core Cortex-... 1.2 GHz Quad-core Cortex-A7
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 2000 mAh
-
Display5-inches, 480 x 854 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 2 MP
Micromax A110Q Canvas 2 Plus Full Specifications
GENERAL
| Model Number | A110Q Canvas 2 Plus |
| Processor | 1.2 GHz Quad-core Cortex-A7 |
| OS | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5-inches, 480 x 854 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 4 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, Autofocus, dual-LED flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 2 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 147 x 76.5 x 9.7 mm |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | Class 12 |
| Edge | Class 12 |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | MP3/AAC/WMA/WAV player |
| Video Player | MP4/WMV/H.264/H.263 player |
| Colors | Black, White |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2000 mAh, Removable Li-Ion |
| Stand By | Up to 280 hours |
| Talk Time | Up to 6 hours |
















