Micromax Canvas Fire 4G Plus Q412
Micromax Canvas Fire 4G Plus was introduced in December 2015. The device comes with a 4.50-inch touchscreen display with a resolution of 480 x 854 pixels. Micromax Canvas Fire 4G Plus is packed by 1GHz quad-core and it comes with 1GB of RAM. Device packs a 8-megapixel primary camera on the rear and a 5-megapixel front shooter for selfies.
-
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android 5.1 Processor : 1 GHz Quad-core 1 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 2000mAh
-
Display4.7 inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 8-megapixel Front : 5-megapixel
Micromax Canvas Fire 4G Plus Q412 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Fire 4G Plus Q412 |
| Processor | 1 GHz Quad-core |
| OS | Android 5.1 |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 4.7 inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, upto 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8-megapixel |
| Features | flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 5-megapixel |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n hotspot |
| Bluetooth | |
| USB | microUSB v2.0 |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3/WAV/eAAC player |
| Video Player | MP4/H.264 player |
| Colors | Grey |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY
| Battery Type | 2000mAh, Li-ion |
| Stand By | Up to 240 hours |
| Talk Time | Up to 7 hours |
















