Micromax Canvas Selfie A255
It is a selfie smartphone, which is matted with compact body design. The rear and front snapper are wonderfully crafted on Micromax Canvas Selfie A255 handset which are both accompanied by a LED flash and Sony sensors. The camera is also built with some more interesting features such as eye enhancement, face slimming, skin smoothening, teeth whitening, remove oil, fade dark circles, and make-up.
-
MemoryRAM : 2 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android OS, v4.4.2 (KitKat) Processor : 1.7GHZ Octa core 1.7GHZ Octa core
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor: N/A
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 2300 mAh
-
Display4.7-inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 13 MP, autofocus, dual-LED flash Front : 13 MP, LED flash
Micromax Canvas Selfie A255 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Canvas Selfie A255 |
| Processor | 1.7GHZ Octa core |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7-inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Micro SD up-to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP, autofocus, dual-LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 13 MP, LED flash |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 ringtones |
| Audio Jack | 3.5mm Jack |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v 4.0 |
| USB | Micro-USB |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3/WAV/eAAC player |
| Video Player | MP4/H.264 player |
| Colors | Angelic White, Mystic Blue |
| GPS | |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2300 mAh, Non-removable Li-Ion |
| Stand By | Up to 198 h (3G) |
| Talk Time | Up to 8 h 30 min (3G) |















