Panasonic P55 Novo
Panasonic P55 Novo is built with excellent features. The Android handset provides quality pictures with its rear camera with Autofocus and triple-LED flash features. On the other side, the front camera also on board. It takes the power from 1.4Hz octa core processor, coupled with 1/2GB of RAM for smooth multitasking.
`
5,290 *
8 GB
1GB RAM
5,290 Rs
16 GB
2GB RAM
5,699 Rs
16 GB
3GB RAM
6,890 Rs
-
MemoryRAM : 1/2/3 GB Internal : 8/16 GB
-
PlatformOS : Android 6.0 Marshmallow Processor : 1.4 GHz Octa-core 1.4 GHz Octa-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2500 mAh
-
Display5.3 inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 5 MP
Panasonic P55 Novo Full Specifications
GENERAL
| Model Number | P55 Novo |
| Processor | 1.4 GHz Octa-core |
| OS | Android 6.0 Marshmallow |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | HD IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.3 inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 8/16 GB |
| RAM | 1/2/3 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | Autofocus, Tripple-LED flash, Geo-tagging, Touch focus, Face detection |
| Video | Yes, 1080p |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 147.9 x 73.8 x 8.2 mm |
| Weight | 155 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Champagne Gold, Space Grey, Midnight Blue |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2500 mAh, Removable Li-ion battery |



















