Samsung Galaxy S3 Neo
Samsung Galaxy S3 Neo is powerful handset with quad core processor and Android Jelly Bean Operating System. Camera is endowed with high quality to click nice pictures to make memories unforgettable. The device is very attractive with sleek design and stylish looks.
-
MemoryRAM : 1.5 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android v4.3 (Jelly Bean) OS Processor : 1.2GHz Quad-core 1.2GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 2100mAh
-
Display4.8 inch
-
CameraRear : 8 MP Front : 1.9 MP
Samsung Galaxy S3 Neo Full Specifications
GENERAL
| Model Number | S3 Neo |
| Processor | 1.2GHz Quad-core |
| OS | Android v4.3 (Jelly Bean) OS |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.8 inch |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 1.5 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 64 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | Autofocus, LED flash |
| Video | HD video and image recording |
| Secondary Camera | 1.9 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5mm jack |
SIZE
| Dimensions | 136.6 x 70.75 x 8.6mm |
| Weight | 132 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | Class 12 |
| Edge | Class 12 |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP, EDR |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | |
| Colors | Pebble Blue, Marble White, Amber Brown, Garnet Red, Sapphire Black, Titanium Grey, La Fleur, Pink |
| GPS | Yes, with A-GPS support and GLONASS |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2100mAh, Li-Po Removable Battery |
| Talk Time | 14Hrs |
SAGMart Reviews on Samsung Galaxy S3 Neo
Pros: The all new model of Samsung Galaxy S3 Neo is just a fabulous series of Galaxy. It has many marvelous features and designs available with excellent performance. The points recounting its advantages are:
- Android v4.3
- 4.8 inch super AMOLED screen
- Dual SIM
- Blue-Tooth, Wi-Fi
- Quad core 1200 MHz processor
Cons: Samsung has given a lot to the Galaxy series which serves everyone’s want. Still some of the features are missed out and its features are being decreasing as compared to other Samsung models. They are:
- No Face Lock
- No Screen Mirroring
- No full HD display
Battery (7/10): This battery is removable battery of 2100 mAh capacity. Here are the leads of the battery:
- 2100 mAh capacity
- 14 hours battery back up
Camera (7/10): The camera is capable of making night photography with autofocus and LED flash drive. It is featuring with Touch to focus, Face detection, Geo-tagging and many more and also makes 1080p HD video recording. Some of its important features are:
- 8.0 MP
- Auto Focus
- LED Flash
- 1.9 MP Front camera
Special Features (8/10):
As mentioned earlier, Samsung Galaxy S3 Neo is overloaded with Android v4.3 OS. In terms of software, it works with all common apps and software’s. Here are the common features of this phone:
- 1080p HD Video capturing
- Buddy photo share
- Support microSD
Average Rating (8/10): The phone acquired great reaction in its launching day. You may thanks to the Samsung brand and its upcoming features. This phone has great influence in its software terms, which makes it more cool device in the market. SAG Mart gives 8 stars out of 10, according to the phone features.
Market Value (9/10): Samsung by its name, is more worthwhile in the market, then how about its upcoming models. Being a brand's product, the phone will have great value determined by the response, which it had received and will be receiving in the future.
Verdict (8/10): The Samsung Galaxy S3 Neo is a high-end solution for smartphone lovers undeniably built to convey superiority. Samsung has tried a lot to satisfy the human’s need by providing the best of everything. Only few things would impact this product to rule in the market. Henceforth, it would be definitely called as the “must have smartphone for all”.


















