Samsung Galaxy Young S6310
Samsung Galaxy Young S6310 is fully supportable to 2G and 3G network with unlimited browsing and Wi-Fi connectivity. This is a dual SIM mobile device which lets you connect with two networks at a time. It comes in shining white color with TFT capacitive touchscreen. Android operating system is also supported to download applications.
-
MemoryRAM : 768 MB Internal : 4 GB
-
PlatformOS : Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean) Processor : 1 GHZ Dual core 1 GHZ Dual core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1300 mAh
-
Display3.27 inches, 320 x 480 pixels
-
CameraRear : 3.15 MP Front : No
Samsung Galaxy Young S6310 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Galaxy Young S6310 |
| Processor | 1 GHZ Dual core |
| OS | Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean) |
| Operating Freq | 850/900/1800/1900 MHz GSM : 900/2100 MHz |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Optional Dual SIM (Mini-SIM) |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.27 inches, 320 x 480 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 4 GB |
| RAM | 768 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 64 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 3.15 MP |
| Features | Geo-tagging, touch focus |
| Video | Yes, VGA@24fps |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm jack |
SIZE
| Dimensions | 109.4 x 58.6 x 12.5 mm |
| Weight | 112 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML |
| Radio | Stereo FM radio with RDS, FM recording |
| Games | |
| Music Player | |
| Video Player | |
| Colors | White |
| GPS | Yes, with A-GPS support, Bing map |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 1300 mAh, Li-Ion |
| Stand By | Up to 250 h (3G) |
| Talk Time | Up to 6 h 40 min (3G) |


















