Gionee S9
Gionee S9 comes with Dual rear camera and fingerprint sensor. The device is powered by a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) processor along with 4GB of RAM and 64GB internal storage, expandable up to 128GB using microSD card. The smartphone offers 13+5-megapixel Dual rear camera along with 13-megapixel selfie shutter. The Dual SIM device runs on the Android Marshmallow 6.0 Operating System. On the connectivity front, it offers 4G VoLTE, 3G, Bluetooth v4.1, microUSB 2.0, Wi-Fi options. It houses 3000mAh Li-ion Battery.
-
MemoryRAM : 4 GB Internal : 64 GB
-
PlatformOS : Android 6.0.1 Marshmallow Processor : Octa-core (4x2.0 GHz Cort... Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53)
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 3000 mAh
-
Display5.5 inches, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 13 MP + 5 MP Front : 13 MP
Gionee S9 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | S9 |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| OS | Android 6.0.1 Marshmallow |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Hybrid |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Full HD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
MEMORY
| Internal Memory | 64 GB |
| RAM | 4 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP + 5 MP |
| Features | Phase detection autofocus, LED flash, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, Panorama, HDR |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 13 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 154.2 x 76.4 x 7.4 mm |
| Weight | 168 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Silver, Gold, Black, Rose Gold |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), Accelerometer, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 3000 mAh, Non-removable Li-ion battery |













