iBall Andi 4h Tiger+
iBall Andi 4h Tiger+ is a Dual Sim smartphone. It is packed with powerful battery backup to give long hours of talk time. It is powered by a quad core processor along with 1GB of RAM to give smooth performance. On the connectivity front, it offers Bluetooth, GPRS/ EDGE, Wi-Fi, Micro-USB, GPS/A-GPS, and 3G options.
`
4,099 * -
MemoryRAM : 1 GB Internal : 4 GB
-
PlatformOS : Android 4.4 KitKat Processor : 1.3Ghz Quad Core Cortex A... 1.3Ghz Quad Core Cortex A7
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1400mAh
-
Display4-inches, 800 x 480 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 0.3 MP
iBall Andi 4h Tiger+ Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Andi 4h Tiger+ |
| Processor | 1.3Ghz Quad Core Cortex A7 |
| OS | Android 4.4 KitKat |
| Operating Freq | GSM 1800 / 900 MHz |
| 3G Network | HSPA+ |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 4-inches, 800 x 480 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 4 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Micro SD up-to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | Autofocus, LED flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 0.3 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| USB | microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3/WAV/eAAC player |
| Video Player | |
| Colors | White, Brown |
| GPS | |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 1400mAh, Batery |
















